שחרור ממעצר

עורך דין שחרור ממעצר

מדי שנה מבוצעים בישראל לא פחות מכ-40,000 מעצרים (!). ברוב המקרים מדובר על "מעצר ימים" וברבע מהמקרים המעצר הוא עד תום ההליכים (למניעת שיבוש הליכי משפט או בעקבות מסוכנות הנובעת מהעצור). 

אין ספק שכל אדם שמושם במעצר מעוניין להשתחרר ממנו ברגע הראשון וכמה שיותר מהר. לשם כך מומלץ לפנות בהקדם וללא דיחוי לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורך דין פלילי. המעצר הוא רק חלק מההליך הפלילי אך השלכותיו דרמטיות. גם ברמה האישית בהווה וגם בכל הנוגע לעתידו של התיק. שימו לב כי רק בני המשפחה או עורך הדין שמייצג את האדם רשאים לקבל מידע לגבי מעצרו. 

מה קורה אם הוחלט לעצור אדם?

על פי רוב, אם המשטרה החליטה לבקש את מעצרו של אדם, האחרון יובא בהקדם בפני שופט מעצרים תורן בתוך יממה לכל היותר ממעצרו הראשון. השופט התורן מקיים דיונים החל מהבוקר אך לעתים, לאור העומס הרב, ייתכן והדיון לא יהיה בשעה מוקדמת. כלומר, יש לקחת בחשבון שתיתכן המתנה בת מספר שעות. 

כאשר החשוד/הנחקר מובא בפני השופט התורן, נציגים מטעם המשטרה יעלו טענות בדבר הצורך להאריך את המעצר. מנגד, הנחקר ועורך הדין מטעמו יציגו טענות אחרות המצדיקות את שחרורו. בין אם במסגרת "חלופת מעצר" ("מעצר בית") ובין אם באופן מוחלט. במידה שהוחלט על הארכת המעצר, עורך הדין המייצג את הנחקר/החשוד יכול בהחלט להיאבק על משך התקופה. 

שחרור ממעצר יכול להיות גם עם תנאים מגבילים כמו אי יצירת קשר עם גורמים המעורבים בתיק, הרחקה מהמתלונן או עדים פוטנציאליים, ערבות צד ג', הפקדה כספית ועוד. 

שחרור ממעצר, האם זה אפשרי?

כפי שכבר ניתן לראות, שחרור ממעצר הוא בהחלט פרקטיקה אפשרית, אך לא מדובר בעניין של מה בכך. זאת משום ששלב המעצר הוא שלב שבו חומר הראיות נמצא בידי המשטרה ולא בידי עורך הדין המייצג את החשוד. לעתים קרובות הצלחתו של שחרור ממעצר נולדת כבר בשלב הקודם של "הכנה לחקירה". 

תפקידו של עורך הדין המייצג את החשוד הוא לחקור באופן מקצועי את נציגי המשטרה בפני בית המשפט ולשכנע את השופט התורן שהנתיב הראוי בנסיבות המקרה הוא שחרור ממעצר. בנוסף, עורך הדין יכול להכין את הקרקע מצד בני המשפחה לגבי חלופת מעצר בדמות "מעצר בית" על ידי הסדרה מוקדמת של החלופות והצגתן בפני בית המשפט. 

עורך דין שחרור ממעצר

המעצר הוארך, מה עושים?

ישנם מקרים רבים, לצערנו, שבהם בית המשפט מורה על "מעצר ימים" ומאריך את המעצר בתקופה קצובה נוספת. כעת ישנה התלבטות ברורה – האם להגיש ערר על הארכת המעצר לבית משפט המחוזי או להשקיע את האנרגיות באפיקים אחרים. 

זוהי צומת קריטי שבה ניסיונו של עורך הדין הפלילי בא לידי ביטוי ביתר שאת. עליו לראות את התמונה הכוללת, לשקף אותה לחשוד ולבני משפחתו, ולהחליט על טקטיקה מושכלת עם אסטרטגיה בעלת היתכנות משפטית-פלילית. 

עורך הדין שוקל כעת שיקולים שונים כדוגמת עברו של החשוד, עוצמת הראיות המגבשות על העבירות המיוחסות לו, התנהלות החשוד בחקירה הספציפית, חומרת העבירות המיוחסות ועוד. עליו ללמוד לעומק את החלטת בית המשפט בדבר הארכת המעצר וסיכויי הצלחת הערר בהתאם. 

ייצוג משפטי בזמן המעצר

ההליך הפלילי ממשיך להתנהל במקביל להיות האדם במעצר. בין אם במעצר מאחורי סורג ובריח ובין אם במעצר בית. לעתים קרובות תוך כדי שמתקיימים מאמצי חקירה שונים בכיוונו לרבות זימונו לחקירות נוספות. ליווי משפטי צמוד מצד עורך דין פלילי הוא מהותי ואין להקל בו ראש. 

רצוי מאד להתקשר עם עורך דין פלילי בעל ניסיון אשר ינהל בעבורכם את המערכה המשפטית מתוך שיקולים ברורים, מקצועיים ומוקפדים. כולל במידה שיש לפעול בדרכים יצירתיות ומיוחדות על מנת לסייע לכם לסיים את ההליך בצורה הטובה ביותר. הדברים נכונים כמובן גם לגבי תקופת המעצר שבה החשוד נמצא בחקירה משטרתית וזכותו להיות מיוצג. 

Scroll to Top

become part of our

דילוג לתוכן