הסדר מותנה

תיק פלילי לא חייב להגיע לכתב אישום ובית משפט, ויכול להסתיים עם "הסדר מותנה". מדובר במתווה שנכנס לתוקפו בשנת 2013 במסגרת תיקון לחוק סדר הדין הפלילי ובמרכזו הסכם משפטי בין החשוד לרשויות התביעה. 

הסדר מותנה הוא הסכם שבו התביעה נמנעת מהגשת כתב אישום והחשוד מודה בעבירות פליליות ומתחייב לעמוד בתנאים שונים. מדי שנה נחתמים בישראל כ-3,000 הסדרים מותנים. היתרונות הגדולים של ההסדר המותנה, מבחינת החשוד, הם שניים:

  • התיק הפלילי נסגר ללא הרשעה. 
  • ההסדר כולל בד"כ תנאים סבירים שמאפשרים לחזור לשגרה במהירות. 

הסדר מותנה מגלם בחובו גם יתרונות עבור המדינה בכך שהוא פותח אופציה לחיסכון בזמן שיפוטי יקר בעבירות פליליות קלות. 

החשוד שחותם על הסדר מותנה נמנע מכתב אישום ונחלץ מהרשעתו בפלילים. בתמורה לכך הוא מחויב בקיום תנאים שונים. למשל: קנס, פיצוי למתלונן, התחייבות לא לבצע עבירות לתקופה קצובה, מכתב התנצלות למתלונן/ת, השתתפות באמצעי שיקום (כמו סדנאות טיפול פסיכולוגיות), שעות שירות לציבור, פעולות שקשורות לעבירה (כמו הפקדת נשק או השמדת סחורה מזויפת) ועוד. 

המדינה מודעת היטב ליתרונות הגלומים בהליך של הסדר מותנה כפי שנאמר, לדוגמה, בנוהל ההנחיות של היועץ המשפטי לממשלה בנושא, "ההסדר המותנה ייתן הזדמנות נוספת לחשודים המתאימים, ויאפשר, במקרים ההולמים, הטלת סנקציה מתאימה, ללא הגשת כתב אישום וניהול הליך בבית משפט, על כל המשמעויות הנלוות לכך, ובכלל זה הכתם של הרשעה פלילית" (ההדגשות לא במקור). 

חשיבות עורך הדין בייצוג חשודים בהסדר מותנה

עו"ד יניב זוסמן הקים את משרדו המתמחה במשפט פלילי לאחר כ-10 שנים של שירות כתובע במשטרת ישראל. כמי שמכיר את ההליך הפלילי משני צדי המתרס ושהיה אחראי בעצמו על הגשת מאות כתבי אישום, עו"ד זוסמן מעניק ללקוחותיו יתרון עצום בגיבוש הסדר מותנה ראוי. יתרון שנובע מהשילוב הייחודי שבין עורך דין פלילי מקצועי לרזומה של תובע משטרתי. 

זכרו שהתנאים בהסדר מותנה נקבעים לרוב על בסיס מו"מ שמתנהל בין החשוד – רצוי כמובן באמצעות עורך דין פלילי המייצג אותו – לבין נציגי התביעה. זאת בהתאם לנסיבות כמו חומרת המעשים המיוחסים, עברו הפלילי והאישי של החשוד, האינטרס הציבורי שבהימנעות מהגשת כתב אישום, סוגיות שקשורות למתלונן (למשל – העדר רצון להעיד), התנהלות החשוד (כמו הודאה בביצוע מעשים המיוחסים לו) ועוד. מקצועיותו וניסיונו של עורך הדין הם קריטיים להגעה להסדר מותנה עם תנאים מיטביים. 

בכל הליך פלילי ולא רק בעת זימון להסדר מותנה, חשוב שהחשוד/הנחקר/הנאשם לא יעמוד לבדו מול מערכות התביעה. הן מבחינת שמירה על זכויותיו בכל שלב בהליך הפלילי והן – כמובן – בניהול התיק לכל אורכו. לדוגמה: איך להתכונן לחקירה, האם להגיע להסדר מותנה, האם לנהל את התיק עד תומו, האם "ללכת על" הסדר טיעון עם עונש מופחת או ידוע מראש, האם לערער על הכרעת הדין או גזר הדין וכו'. 

תפקידו של עורך דין בהסדר מותנה הוא קריטי. עוד לפני שהחשוד מגיע לזימון ליחידת ההסדר במשטרה, רצוי מאד שעורך דין פלילי יעבור על כל הראיות וחומר החקירה. בין השאר לכדי לוודא שההסדר הוא אכן הנתיב הנכון לעומת אופציות אחרות לסיום ההליך. 

במידה שעורך הדין והלקוח החליטו לבחון אופציה של הסדר מותנה, עוברים לשלב הבא. במשרד עורכי דין יניב זוסמן אנחנו בוחנים היטב את הנושא ומעניקים ללקוחותינו ייעוץ מקצועי המוודא שהם מגיעים ליחידת ההסדר כשהם מוכנים ובקיאים בחומר. עבודת הכנה זו מגדילה באופן משמעותי את הסיכוי לחתום על הסדר מותנה בתנאים הטובים ביותר (לרבות לגבי עתיד החשוד ומשפחתו). 

הדברים נאמרים ביתר שאת לגבי אנשים נורמטיביים "מן היישוב" שנתקלים לראשונה בחייהם במורכבות ההליך הפלילי, ועתידים לעמוד מול נציגי תביעה מנוסים ומיומנים. עורך הדין הפלילי ידע מהר לאבחן מהו סוג ההסדר המותנה שמתאים ללקוח שכן הוא מכיר היטב את כל הסוגים השונים של ההסדרים המוצעים על ידי התביעה. 

חזרה מהירה לשגרה – עורך הדין הפלילי יעמוד על כך שההסדר המותנה יהיה ניתן לביצוע בלוחות זמנים קצרים ("כמה שיותר מהר") לכדי שהחשוד יוכל לשוב בהקדם לשגרת חייו. 

Scroll to Top

become part of our

דילוג לתוכן