עבירות סמים

עבירות סמים הן מהתחומים המורכבים במשפט הפלילי משום שהן כוללות פערים משמעותיים במדרגי האכיפה והענישה כלפי המואשמים בהם. 

שימו לב שלמרות שרבים סבורים שיש סוג של "מיתון" כלפי עבירות סמים "קלות", המציאות איננה בהכרח מושלמת. יעידו על כך יותר מ-16,000 תיקים (!) שנפתחים מדי שנה על עבירות סמים במשטרת ישראל. 

סוגים שונים של עבירות סמים

הביטוי "עבירות סמים" מגלם בחובו סוגים שונים של עבירות מבחינת המעשים המיוחסים לנאשם ומבחינת סוג הסמים המעורבים בתיק. 

לצד עבירות "קלות יחסית" כמו שימוש במעט קנביס לצריכה עצמית (שיכול להסתיים היום אפילו בקנס מנהלי בלבד), ישנן עבירות חמורות בהרבה. למשל, עבירות כמו גידול סמים, ייצור סמים או סחר בסמים שהעונש המקסימלי בגינן מגיע עד 20 שנה. החוק מכיר גם בעבירות סמים עם מאסר חובה כמו הדחת קטינים לשימוש בסמים. בין עבירות הסמים המרכזיות ניתן לציין, לדוגמה:

  • החזקה ושימוש בסמים. 
  • סחר בסמים. 
  • גידול סמים. 
  • תיווך בעסקת סמים. 
  • הדחת קטינים לשימוש בסמים. 

משרד עורכי דין יניב זוסמן נשען על ניסיונו העשיר של עו"ד זוסמן אשר טרם פתיחת משרדו כיהן במשך כ-10 שנים בתור תובע משטרתי. תפקיד במסגרתו ליווה אין ספור הליכים פליליים בתחום של עבירות סמים והגיש מאות כתבי אישום פליליים. 

עו"ד זוסמן, המכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדי המתרס, מעניק ללקוחותיו יתרון משמעותי בכך שהוא מביא לתיק תפיסה משפטית דו-ממדית. זאת כמובן גם בעבירות סמים ובמיוחד כאשר מדובר על נאשמים נורמטיביים מן היישוב (אך לא רק). 

אין "סמים קלים" אבל יש הבדלים בין צריכה עצמית לשימוש אחר

הבסיס לכל עבירת סמים בישראל הוא פקודת הסמים המסוכנים שמגדירה את סוגי הסמים השונים האסורים לפי חוק. בעניין זה חשוב להדגיש כי פקודת הסמים המסוכנים איננה מבדילה בין "סמים קלים" (כמו קנביס או חשיש) ל"סמים קשים" (כמו הרואין, קוקאין או כימיקליים למיניהם). 

הפקודה בהחלט מבדילה בין עבירות הסמים השונות כאשר הדין לגבי צריכה עצמית הוא שונה באופן מהותי מהדין החל על סוחרים ויצרנים. לעתים קרובות תפקידו של עורך הדין הפלילי בתחום עבירות הסמים הוא לא רק להיאבק על זיכוי אלא להמיר את העבירות המיוחסות ללקוחו בעבירות פחותות. לא מדובר בעניין של מה בכך שכן לעתים קרובות עובר קו עדין ביותר בין העבירות והמדרגים השונים בתחום הסמים. 

דוגמה ידועה בעניין זה היא ההבדל בין אדם שהחזיק כמות גדולה של סמים בשביל "לסדר את חבריו" או "לשימוש עצמי רב" לבין סוחר פר אקסלנס המשתמש בסמים להפקת רווח של ממש. 

מצד שני חשוב לזכור שתחת ההגדרה של "סחר בסמים" נכנסים גם מעשים כמו העברת סמים ללא תמורה וסוגיית התשלום היא לא ההיבט היחיד. הדוגמאות הללו הן כמובן רק מעט המחזיק את המרובה. התמודדות עם הליכים שבמרכזם עבירות סמים חייבת להיעשות בצמוד לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי. 

רצוי לקבל את הייעוץ המשפטי כבר למן הרגע הראשון, וכל אימת שלא התייעצתם עם עורך דין מומלץ בד"כ שלא למסור גרסה לחוקרי המשטרה. זכות השתיקה עשויה לסייע בהתמודדות עם התיק ובמיוחד אם הינכם אנשים נורמטיביים שלא עמדו מעולם בפני הליך פלילי. 

חקירה בעקבות עבירות סמים

חקירה בעבירות סמים היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין, והרשעה פלילית בעבירת סמים היא הרשעה לכל דבר ועניין. כן, גם אם מדובר לכאורה בכמות קטנה בלבד של "סם קל". 

היות שזו חקירה והיות שפעמים רבות הנחקרים הם אנשים נורמטיביים שלא מכירים כלל את ההליך הפלילי, רצוי להקפיד על שני הכללים הבאים: שמירה על זכות השתיקה ופנייה לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין פלילי מטעמכם. 

זכרו שכל דבר שנאמר בחקירה, ואפילו בדרך לחקירה, יכול להשפיע על עתיד התיק. הרשעה בעבירות סמים היא הרשעה פלילית שמובילה לכתם של רישום פלילי וגם לעונשים כבדים (כולל מאסר בפועל). 

כדאי גם לשים לב לתרגילי חקירה שעלולים להיות מופעלים במסגרת חקירות על עבירות סמים. למשל, זכרו כי הרציונל ב"מלחמה בסמים" הוא הגעה אל "השחקנים הכבדים". אמנם גם צרכני הקצה מבצעים עבירה, אך בסוף המטרה של המשטרה היא לקטוע את ערוצי ההפצה והסחר. 

לעתים קרובות, כבר בשלבי החקירה הראשונים, חוקרי המשטרה ינסו לקבל מהחשוד/הנחקר כיוונים להגעה לסוחרים, יצרנים ומפיצים. בין השאר על ידי הצעות לגבי המתקת כתב האישום וכדומה. קחו זאת בחשבון בטרם אתם מספקים גרסה אך רצוי לעשות זאת רק בליווי משפטי של סנגור. השאלה לגבי מידת שיתוף הפעולה עם החוקרים המשטרתיים צריכה להיגזר מתוך הייעוץ המשפטי הנ"ל. 

גלילה למעלה

become part of our

דילוג לתוכן