עבירות סמים

עבירות סמים נחשבות כחלק מהתחומים המורכבים יותר במשפט הפלילי מכיוון שהן כוללות פערים משמעותיים במדרגי האכיפה, והענישה כלפי המואשמים בהם הינה בהתאם. שימו לב כי למרות שרבים סבורים שקיים סוג של "מיתון" כלפי עבירות סמים "קלות", בפועל המציאות שונה ויעידו על כך יותר מ-16,000 תיקים שנפתחים מדי שנה על עבירות סמים במשטרת ישראל.

מהו סם? סם הינו כל חומר פסיכו-אקטיבי שנועד להשפיע לצורך כלשהו (בין אם מדובר בצורך רפואי או לא רפואי) על מערכת העצבים המרכזית על מנת לגרום לשינוי בתפקוד מרכיבי המוח, וכתוצאה מכך לגרום לשינויים בתפיסה, במצב הרוח או בהתנהגות. סם הוא חומר העלול לגרום לתופעות לוואי או להרעלה ולעיתים יש לו גם ביטויים נפשיים. סמים היו קיימים עוד בימי קדם, הם קיימים גם כיום וממשיכים להוות נושא מורכב בחברה הישראלית, ולא נראה באופק כי הם מתכוונים להיעלם בעתיד.

סוגים שונים של עבירות סמים

הביטוי "עבירות סמים" מגלם בחובו סוגים שונים של עבירות, הן מבחינת המעשים המיוחסים לנאשם והן מבחינת סוג הסמים המעורבים בתיק. לצד עבירות "קלות יחסית" כגון עונש על שימוש בסמים, כגון קנאביס לצריכה עצמית (אשר יכול להסתיים כיום אפילו בקנס מנהלי בלבד) או החזקת סמים לצריכה עצמית, ישנן עבירות חמורות הרבה יותר, דוגמת עבירת גידול סמים, ייצור סמים, החזקת סמים שלא לצריכה עצמית או סחר בסמים אשר העונש המקסימלי בגינן מגיע עד 20 שנות מאסר. החוק מכיר גם בעבירות סמים עם מאסר חובה כגון הדחת קטינים לשימוש בסמים. בין עבירות הסמים המרכזיות ניתן לציין למצוא:

  • החזקה ושימוש בסמים.
  • החזקה שלא לצריכה עצמית.
  • סחר בסמים.
  • גידול סמים.
  • תיווך בעסקת סמים.
  • הדחת קטינים לשימוש בסמים.

ההבדל בין צריכה עצמית לשימוש אחר

הבסיס לכל עבירת סמים בישראל הינו פקודת הסמים המסוכנים אשר מגדירה את סוגי הסמים השונים שאסורים לפי חוק. בעניין זה חשוב להדגיש כי פקודת הסמים המסוכנים אינה מבדילה בין "סמים קלים" (כגון קנאביס) ל"סמים קשים" (כגון הרואין, קוקאין או כימיקליים אחרים למיניהם).

הפקודה בהחלט מבדילה בין עבירות הסמים השונות כאשר הדין לגבי צריכה עצמית שונה באופן מהותי מהדין החל על סוחרים ויצרנים. לעתים קרובות תפקידו של עורך הדין הפלילי בתחום עבירות הסמים אינו רק להיאבק על זיכוי הנאשם אלא להמיר את העבירות המיוחסות ללקוחו בעבירות פחותות. לא מדובר בעניין של מה בכך שכן לעתים קרובות עובר קו עדין ביותר בין העבירות והמדרגים השונים בתחום הסמים. דוגמה ידועה בעניין זה הינה ההבדל בין אדם שהחזיק כמות גדולה של סמים בשביל "לסדר את חבריו" או "לשימוש עצמי רב" לבין סוחר פר אקסלנס אשר משתמש בסמים להפקת רווח של ממש.

מצד שני, חשוב לזכור כי תחת ההגדרה של "סחר בסמים" נכנסים גם מעשים כמו העברת סמים ללא תמורה, וסוגיית התשלום איננה ההיבט היחיד. התמודדות עם הליכים שבמרכזם עבירות סמים חייבת להיעשות בצמוד לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי. רצוי מאוד לקבל את הייעוץ המשפטי כבר מהרגע הראשון, וכל אימת שלא התייעצתם עם עורך דין מומלץ שלא למסור גרסה לחוקרי המשטרה. זכות השתיקה עשויה לסייע בהתמודדות עם התיק ובמיוחד אם הינכם אנשים נורמטיביים שלא עמדו מעולם בפני הליך פלילי.

חקירה בעקבות עבירות סמים

חקירה בעבירות סמים הינה חקירה פלילית לכל דבר ועניין, והרשעה פלילית בעבירת סמים היא הרשעה לכל דבר ועניין גם אם מדובר לכאורה בכמות קטנה בלבד של "סם קל".

היות שזו חקירה והיות שפעמים רבות הנחקרים הם אנשים נורמטיביים אשר לא מכירים כלל את ההליך הפלילי, רצוי להקפיד על שני הכללים הבאים: שמירה על זכות השתיקה עד לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין פלילי מטעמכם.

זכרו שכל דבר אשר נאמר בחקירה ואפילו בדרך לחקירה יכול להשפיע על עתיד התיק. הרשעה בעבירות סמים הינה הרשעה פלילית אשר מובילה לכתם בדבר רישום פלילי וגם לעונשים כבדים (כולל מאסר בפועל).

סחר בסמים עונש

תרגילי חקירה

כדאי לשים לב לתרגילי חקירה אשר עלולים להיות מופעלים במסגרת חקירות על עבירות סמים. זכרו כי הרציונל ב"מלחמה בסמים" הוא הגעה אל "השחקנים הכבדים". אמנם גם צרכני הקצה מבצעים עבירה, אך בסוף המטרה של המשטרה היא לקטוע את ערוצי ההפצה והסחר וגדיעת הפצת שרשרת הסם.

לעתים קרובות, כבר בשלבי החקירה הראשונים חוקרי המשטרה ינסו לקבל מהחשוד/הנחקר כיוונים להגעה לסוחרים, יצרנים ומפיצים. בין השאר על ידי הצעות לגבי המתקת כתב האישום, הקלות וכדומה. קחו זאת בחשבון בטרם אתם מספקים גרסה אך רצוי לעשות זאת רק בליווי משפטי של סנגור. השאלה לגבי מידת שיתוף הפעולה עם החוקרים המשטרתיים צריכה להיגזר מתוך הייעוץ המשפטי הנ"ל.

עונש על סחר בסמים

עבור לא מעט אוכלוסיות בישראל השימוש בסמים לעיתים נראה כדבר שבשגרה, בין אם מדובר ברכישה של סמים שונים ובין אם מדובר בצריכה שלהם. אוכלוסיות אלו נעות בין עובדי הייטק בתל אביב, צעירים ועד בני נוער ואפילו אנשים שאוהבים לבלות במסיבות בסופי שבוע. פעמים רבות נעשה שימוש בסם המריחואנה אשר נחשב ל"סם קל" לצד סוגים אחרים של סמים. במקרים של עבירות סחר בסמים העונש עלול להיות כבד ולבטח לא דבר המתקיים בשגרה. לכן, במקרים שכאלו מומלץ לפנות אל יניב זוסמן עו"ד פלילי אשר מציע ליווי משפטי צמוד וניסיון רב בתיקי סמים.

החזקת סמים שלא לצריכה עצמית

סחר בסמים ענישה ואיסורים נוספים

מקרים של סחר בסמים עלולים להוביל לסוגים שונים של עונשים שכן סחר בסמים כולל בתוכו כמה מאפיינים שונים כגון דרגות שונות של סחר ואפילו איסורים כאלו ואחרים. בין האיסורים השונים חשוב לדעת כי החוק אוסר כל מכירה של סם, בין אם הסם נחשב ל"קל" בעיני הסביבה של הסוחר ובין אם הוא נעשה לשימושים שאינם מסתכמים רק במסיבות. מלבד זאת החוק אוסר על תיווך בין הגורמים השונים, לא בין הגורם המוכר ולא בין הגורם המבקש לרכוש סמים, לא קלים ולא "קשים".

חשוב לדעת כי מאסר בגין סחר בסמים עומד על כעשרים שנה כעונש מקסימלי. עם זאת בתי המשפט אכן מבצעים הפרדה די ברורה בין סוחרי סמים המתפרנסים מכך לבין אזרחים אשר "מעדו" או בסך הכל עשו "טובה" לחבר ולכן היוועצות עם עורך דין סחר בסמים עשוי לעזור עד מאוד במקרים שכאלו ולקבוע את גטרל התיק כולו. עם זאת עדיין חשוב להבין כי בחינת מקרים שכאלו על ידי בית המשפט תתבסס על מגוון פרמטרים נוספים כמו עבר פלילי רלוונטי, הרשעות קודמות, עדי אופי ועוד.

עבירת סחר בסמים – עונש

העונש על סחר בסמים יכול להשתנות בהתאם לסוג הסם והאיסורים עליו, כך למשל אחזקה של סם מסוג הירואין בכמות של 0.3 גרם עלולה להוביל לכדי מאסר בפועל, ובדומה לכך גם אחזקה של סם מסוג קוקאין.

לכן, במקרים שכאלו מומלץ לפנות אל יניב זוסמן עו"ד פלילי, משרד עורכי דין יניב זוסמן נשען על ניסיונו העשיר של עו"ד זוסמן אשר טרם פתיחת משרדו כיהן במשך כ-10 שנים בתור תובע משטרתי. תפקיד במסגרתו ליווה אין ספור הליכים פליליים בתחום של עבירות סמים והגיש מאות כתבי אישום פליליים.

עו"ד זוסמן, המכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדי המתרס מעניק ללקוחותיו יתרון משמעותי בכך שהוא מביא לתיק תפיסה משפטית דו-ממדית, זאת כמובן גם בעבירות סמים ובמיוחד כאשר מדובר על נאשמים נורמטיביים מן היישוב (אך לא רק).

הוזמנתם לחקירה בדבר עבירות סמים? זקוקים לייעוץ משפטי מוכח, דיסקרטי ומקצועי? צרו קשר עוד היום עם עו"ד יניב זוסמן בטלפון 052-5199949.

Scroll to Top

become part of our

דילוג לתוכן