הכנה לחקירה במשטרה

חקירה במשטרה איננה רק נחלתם של עבריינים מובהקים אלא עלולה להיות גם מנת חלקו של אדם מן היישוב. לפי השנתון הסטטיסטי של משטרת ישראל, מדי שנה נפתחים במשטרה כ-300,000 תיקי חקירה! כ-170,000 מתוכם הינם "תיקים גלויים" (כלומר שיש בהם מתלונן או חשוד). בנוסף, בכל שנה מתבצעים כ-40,000 מעצרים שכ-25% מתוכם הם מעצרים עד תום ההליכים.

חשוב לזכור כי חדר חקירות אינו מקום שטבעי להיות בו (אגב, גם לעבריינים מנוסים ומשופשפים זו אינה סיטואציה נעימה מכיוון שבדר”כ יש סיבה טובה לכך שהם נחקרים ולכך שחירותם נשללת באמצעות עיכוב וחקירה בתחנה), ולכן בשביל אנשים ללא כל עבר פלילי התחושה תהיה מאוד לא נוחה בסיטואציה כזאת.

ישנם מקרים בהם אנשים מוצאים עצמם תחת חקירה פתוחה מבלי שידעו שהיא בכלל מתקיימת, כך שגורם ההפתעה מנוצל ע”י החוקר.

כיצד נכון להתכונן כאשר מקבלים הזמנה לחקירה במשטרה?

הכנה לחקירה פלילית הינה קריטית, שכן החקירה היא השלב הראשון לפני קבלת החלטה לגבי התיק מבחינת הגשת כתב אישום, סגירת התיק או הצעה לסיום ההליך במסגרת הסדר מותנה. חשוב על כן לדעת כי גם לנחקרים בישראל ישנן זכויות אשר עמידה עליהן עשויה לשנות את מצבם לבלי היכר.

דברי ימיו של המשפט הפלילי בארץ ובעולם עמוסים במקרים אשר בהם טעויות בחקירה הובילו להליכים פליליים קשים ואף למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. לעתים קרובות, לאור פערי הכוחות בין הנחקר והחוקרים, ובעיקר נוכח הסיטואציה המלחיצה והמורכבת, ניתן להניח שהתוצאה לא הייתה בלתי-נמנעת.

עו"ד יניב זוסמן כיהן במשך כעשור בתור תובע משטרתי ובמסגרת זו היה אחראי על הגשת מאות כתבי אישום. משרדו מתמחה במשפט פלילי ומלווה את לקוחותיו במקצועיות רבה ובהכנה מקיפה ומדוקדקת לחקירה. משרדנו מסייע ללקוחותיו להימנע מטעויות קריטיות בעת זימון לחקירה משטרתית ועוזר להם לעמוד על זכויותיהם לפי הדין.

כלל ראשון בכל הכנה לחקירה – החקירה הראשונית היא החשובה ביותר

אחד הכללים הידועים לגבי הכנה לחקירה הוא כי החקירה הראשונית היא במקרים רבים בעלת המשקל הגדול ביותר. לא אחת, תוצאותיה של החקירה הזו יהיו אלה שיקבעו את עתיד התיק וכפועל יוצא גם את עתיד הנחקר ובני משפחתו. במקרים רבים החקירה הראשונית תקבע, למשל, אם החשוד יוכל לחזור לביתו או יובל "אחר כבוד" לבית המעצר.

שימו לב, חשודים אשר ישכילו להתנהל נכון בחקירתם הראשונית עשויים להגדיל משמעותית את הסיכוי שלהם "לסיים את ההליך באיבו" ובטרם מתחיל כדור השלג להתגלגל. מצד שני, נחקרים אשר מגיעים לא מוכנים לחקירה עלולים לסבך את עצמם גם אם קיים פער מהותי בין העבירות המיוחסות להם לבין המציאות.

חקירה במשטרה

פערי כוחות ותרגילי חקירה

חקירה הינה מעמד מאתגר אשר נובע מפערי כוחות מובהקים ומובנים בין הנחקר/החשוד לבין החוקרים המנוסים והמיומנים שמבקשים ממנו "רק לתת גרסה". שימו לב כי החוקרים אינם בהכרח "תמי לב" והם עושים שימוש תדיר בטכניקות שונות ובתרגילי חקירה. למשל, הצגה "מוגזמת" של מצבו של החשוד/הנחקר לרעה, "איום מרומז" לגבי העתיד שמצפה לו אם לא ישתף פעולה, מניפולציה בנסיבות או בעדויות צדדים אחרים בתיק וכדומה.

כיצד מתנהל הליך החקירה?

רוב ההליכים הפליליים בישראל מתחילים עם הגשת תלונה על ידי המתלונן שהוא "נפגע העבירה". המשטרה יכולה להחליט אם היא ממשיכה עם החקירה לאחר התלונה או סבורה שאין מקום לפתוח בחקירה (למשל מחוסר עניין לציבור). אם המשטרה סבורה שיש מקום לחקור את התלונה, האדם יוזמן לחקירה באזהרה ומעתה והלאה הוא בחזקת "חשוד". בנוסף, המשטרה תוכל להמשיך ולברר את התיק על ידי גביית עדויות נוספות מהמתלונן, חקירת מעורבים נוספים, השלמות חקירה מול החשוד וכו'. לעתים המשטרה אף תקיים עימות בין החשוד למתלונן לגורמים אחרים.

החקירה הסתיימה, מה הלאה?

כאשר החקירה במשטרה מסתיימת, תיק החקירה עובר לתביעה המשטרתית או לפרקליטות. שם, לאור הנסיבות, מתקבלת אחת ההחלטות הבאות:

 • סגירת התיק ללא הגשת כתב אישום לפי אחת מהעילות הבאות – חוסר אשמה, חוסר עניין לציבור או העדר ראיות.
 • הפניית התיק להליך של הסדר מותנה.
 • החזרת התיק להמשך חקירה.
 • הגשת כתב אישום.

ככל שהוחלט על הגשת כתב אישום וככל שהעבירה המיוחסת לחשוד היא מסוג "פשע", ניתנת לחשוד "זכות שימוע" בטרם יוגש כתב האישום.

הכנה לחקירה

חשיבות השימוש בשירותיו של עורך דין בעת הכנה לחקירה

הכנה לקראת חקירה פלילית במשטרה היא אפוא צעד קריטי שאין להקל בו ראש. אחת הזכויות הבסיסיות ביותר במשטר הדמוקרטי בישראל הינה הזכות להיוועץ עם עורך דין, והמשטרה אף מאפשרת לחשודים / לנחקרים "חדר היוועצות" בתחנת המשטרה עצמה. שימו לב שגם במצבים נדירים שבהם המשטרה מסרבת/מעכבת את הזכות להיוועץ עם עורך דין, חשוב מאד שהנחקר יעמוד על כך שכן זאת זכותו על פי חוק.

עורך הדין הפלילי יסייע ללקוח להבין את מצבו לאור הנסיבות והראיות שעומדות כנגדו. הוא יעזור בהכנה לחקירה על מנת להקטין עד כמה שניתן (ואף לבטל לחלוטין) את הסיכוי שהנחשד "ייפול בפח" או יפליל את עצמו.

במקרים בהם הנחקר הוא אדם נורמטיבי מן היישוב וזוהי חקירתו הפלילית הראשונה, הדברים נאמרים ביתר שאת. אנשים נורמטיביים נמצאים "בקבוצת סיכון" משמעותית להפליל את עצמם וליפול לתרגילי חקירה. ההכנה לחקירה היא הכלי החשוב ביותר מבחינתם.

פינת הטיפים שלנו לגבי הכנה לחקירה

 • בדקו היטב את מעמדכם – האם אתם נחקרים כעדים או כחשודים.
 • בדקו כי הוזהרתם שאינכם חייבים לומר דבר טרם היוועצות עם עורך דין.
 • עמדו על זכותכם לקבל ייעוץ משפטי של עורך דין מטעמכם.
 • שמרו על זכות השתיקה כל זמן שלא קיבלתם ייעוץ משפטי (במיוחד אם אתם סבורים, אפילו בטעות, שביצעתם עבירה).
 • החלטתם לדבר? אל תאריכו במילים. אם יש לכם "טענת אליבי" (כלומר שהייתם במקום אחר בזמן שהעבירה בוצעה), הציגו אותה בהזדמנות הראשונה. שימו לב שאם האליבי שלכם הוא "אליבי חזק" (כלומר שיהיה קשה להפריכו), לעתים מומלץ להמתין עם מסירתו עד להיוועצות עם עורך דין.
 • הימנעו ממסירת מספר גרסאות – הקפידו למסור גרסה אחת בלבד ואל תנסו להציג גרסאות שונות שכן הדבר יכול להחליש את עדותכם. אם אין לכם גרסה ברורה, עדיף לשמור על זכות השתיקה.
 • עקבו אחר פרוטוקול החקירה – עקבו כל הזמן אחר הדברים אשר נכתבים בפרוטוקול החקירה. לפני שאתם חותמים על הפרוטוקול עליכם לוודא שהכתוב אכן נאמן לאמת. קראו את הטקסט לפחות פעמיים ואל תחמיצו אף מילה. בהליך משפטי, דין מילה כדין מאה.
 • שימו לב שאתם מוקלטים ומצולמים – קחו בחשבון שהחל מהרגע הראשון שהגעתם למגע עם שוטר אתם מצולמים ומתועדים. דעו שגם דברים שתאמרו או תעשו מחוץ לחדרי החקירות יכולים לשמש כנגדכם.
 • נסו לזהות "תרגילי חקירה" – כדאי מאוד לנסות לזהות כאשר מנסים להפעיל עליכם תרגילי חקירה. הדוגמה הקלאסית והמוכרת היא "שוטר טוב, שוטר רע" אבל ישנם עוד תרגילים רבים נוספים אשר עלולים להפיל אתכם בפח. בין הידועים שבהם ניתן לציין גם "פגישה מקרית" עם עד או מתלונן במסדרון תחנת המשטרה, הבטחות לעונשים מופחתים בתמורה לגרסה, הטחת אמירות מקוממות שאמורות להוציא אתכם משווי משקל ועוד.

האם לדרוש עימות עם המתלונן?

אפשרי בהחלט אבל רצוי לעשות זאת רק במצב בו אתם משוכנעים שאתם חפים מפשע. החקירה ממשיכה בחדר המעצר – שימו לב שישנם מצבים רבים בהם נחקרים מושמים במעצר בנוכחות מדובב מטעם המשטרה אשר מטרתו לחלץ מהם הודאות וגרסאות. מדובר בפרקטיקה נפוצה בעיקר בעבירות חמורות.

שירותי עורך דין מן השורה הראשונה – עו"ד יניב זוסמן

לא בכל יום פוגשים עו"ד פלילי אשר שימש כתובע משטרתי לאורך שנים רבות ויצא לעצמאות, אבל עו"ד יניב זוסמן עונה להגדרה הזו בדיוק. את ניסיונו כתובע וכעו"ד שהגיע מתוך מערכת התביעה וצמח בה הוא מיישם בכל יום במשרדו אשר מייצג חשודים ונאשמים אל מול מערכות המדינה, המשטרה והתביעה הכללית. ההיכרות המעמיקה עם ה'צד השני' ועצם העובדה כי פסע במסדרונות התביעה מעניקה לעו"ד זוסמן יתרון משמעותי על פני עורכי דין פליליים אשר מכירים רק צד אחד.

הוזמנתם לחקירה משטרתית? זקוקים לייעוץ משפטי? צרו קשר עוד היום עם עורך דין יניב זוסמן בטלפון 052-5199949.

Scroll to Top

become part of our

דילוג לתוכן