מחיקה וביטול רישום משטרתי – תיקים סגורים

נתפסת מעשן  בצעירותך ועד היום כאתה נעצר בכביש לבדיקת  רישיונות השוטרים מרשים לעצמם לבצע ברכבך חיפוש ? כנראה שיש לך רישום משטרתי על חקירה. רישום משטרתי מסוג זה לא נחשב כעבר פלילי, אך זאת  דוגמא כיצד קיומו של רישום משטרתי בחקירה סגורה צף ועשוי  להפריע באמצע החיים לאדם נורמטיבי לכל דבר, מלבד אותו רישום נשכח. רישום על תיקי חקירה סגורים במשטרה, גם כאלה שלא הוכחה בהם כל אשמה, עשויים להפריע על בשגרת של האדם נורמטיבי  ודרך התייחסות  של הרשויות ותחושה שאתה מוכתם בעיני החוק, למשל בעת הגשת תלונה במשטרה.

ברצוני להסביר איך בנוי המאגר המשטרתי של תיקי חקירה סגורים ועל הדרכים להביא למחיקתם:

דבר ראשון , במקביל למאגר הרישום הפלילי בגין הרשעות בבתי משפט, המשטרה מנהלת מאגר מידע בו נרשמים תיקים הנמצאים בחקירה ותיקים הממתינים לברור דין  –  וכן, תיקים שהסתיימה בהם החקירה והוחלט להימנע מהגשת כתב אישום – "תיקים סגורים".

ישנם מספר סיבות לסגירה של תיקי חקירה במשטרה:

  • חוסר עניין לציבור
  • היעדר אשמה
  • עבריין לא ידוע

רק תיק שנסגר בעילת היעדר אשמה ימחק אוטומטית מהרישום המשטרתי. תיקים שנסגרו בעילות – חוסר עניין לציבור וחוסר ראיות – בעבירות שאינן פשע, אמורים להמחק ע"י ראש אגף חקירות ומודיעין בתום 7 שנים מיום ביצוע העבירה כביכול, וכאשר מדובר בעבירות מסוג פשע, בתום 10 שנים מיום ביצוע העבירה כביכול (5 ו- 7 שנים בעבירות נוער). , אך כפי שאזרחים רבים נוכחו לדעת, רישום משטרתי בגין תיקים סגורים יכול עדיין להופיע בפלט הרישום הפלילי גם לאחר שנים רבות ואף עשרות שנים. ניתן לפעול למחיקת רישום משטרתי בגין תיקים סגורים בכל עת, גם לפני חלוף 7 השנים מיום ביצוע העבירה כביכול בידי עורך דין פלילי בעבור לקוחו, על ידי ניהול מגעים עם הגורמים הרלוונטים, כפי שנדגים בהמשך.

שינוי עילת סגירה

חשוב מאד להבהיר, כי תיקים שנמחקו במסגרת בקשה "בשל חלוף הזמן" עדיין יופיעו במערכת המודיעין הפנימית של המשטרה והדבר עשוי לצוץ בסיווגים בטחוניים. בשל כך, הדרך המומלצת לטפל במחיקתו של תיק חקירה סגור, תהיה במסגרת בקשה לשינוי עילת הסגירה לחוסר אשמה, שכן רק בדרך זו, התיק למעשה יימחק כלילי מרישומי המשטרה.

יצויין, כי המשטרה אינה ממהרת לסגור תיקי חקירה בעילה של "העדר אשמה" גם כאשר לכאורה העדר האשמה ברור. כך, הרישום המשטרתי עשוי לעיתים לשקף חשדות שמעולם לא אומתו ובכך להכתים את שמו הטוב של אדם שלא הורשע מעולם ולעורר ספקות בחפותו. עורך דין פלילי דן נתיב יפעל עבורך במסירות, במקצועיות וביעילות המירבית להשגת חומר החקירה, חשיפת האמת ולביטול ומחיקת הרישום המשטרתי.

  • לגבי תיקים שעברו מאז ביצוע העבירה כביכול 7 שנים, "דרך המלך" להביא למחיקתם תהיה פניה למטה הארצי, והגשת בקשה מנומקת ומפורטת לביטול הרישום המשטרתי. דרך זו מוסדרת בתקנות המרשם הפלילי ותקנת השבים.
  • לגבי תיקים "טריים" יותר, הדרך היחידה להביא למחיקתם, תהיה בהגשת בקשה מנומקת בכתב לשינוי עילת הסגירה של התיק לחוסר אשמה וכך לפעול למחיקתו של התיק מרישומי המשטרה. הצלחה בשינוי עילת סגירה של תיק לחוסר אשמה, מצריכה מטבע הדברים, ניתוח מעמיק של חומר החקירה ולעיתים אף איסוף ראיות מזכות. כאמור, רק בדרך זו, התיק למעשה יימחק כליל מרישומי המשטרה, לרבות הרישומים המודיעיניים הפנימיים.

Scroll to Top

become part of our

דילוג לתוכן