פשיעה חמורה

איזה עבירות מוגדרות כעבירות פשיעה חמורה? ומהו העונש הצפוי בגינן? מדוע חשוב להתייעץ עם עו"ד?

כאשר מדברים על פשיעה חמורה, מתכוונים לעבירות פליליות שמוגדרות כעבירות חמורות מאוד. לרוב מדובר בכתבי אישום, שמוגשים על בסיס חומר ראיות רחב, שכולל תעודות חסיון, איכונים, פלטי שיחות ועוד.

המאבק בפשיעה חמורה במדינת ישראל מנוהל על ידי יחידות שונות שתפקידן הוא לצמצם תופעת הפשיעה החמורה הארצית, הבינלאומית והשחיתות הציבורית והמאבק בארגוני פשיעה כדי להגן על שלום הציבור וביטחונו.

היכן נדונות עבירות פשיעה חמורה?

תיקים של פשיעה חמורה נדונים לרוב בבית המשפט המחוזי, לפעמים אף בהרכב של שלושה שופטים (למשל, בעבירות אונס או רצח).

לרוב מוגשות בתיקים אלו בקשות למעצר הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו.

דוגמאות לעבירות שמוגדרות כ"פשיעה חמורה"

רצח – עבירת הרצח היא העבירה החמורה ביותר שקבועה בחוק העונשין, שכן מדובר במעשה חמור מאוד, של נטילת חייו של אדם שלא כדין, בכוונה תחילה.
עבירות רצח נדונות בפני בית המשפט המחוזי. העונש על רצח הוא מאסר עולם.

הריגה – גם עבירת הריגה היא עבירת פשיעה חמורה, אך בניגוד לעבירת הרצח, כדי לגבש עבירה זו, יש צורך להוכיח יסוד גרימת מוות וכן יסוד נפשי של מודעות. אין צורך להוכיח כוונה תחילה. העונש על עבירת הריגה עומד על 20 שנות מאסר. גם עבירת הריגה, נדונה בפני בית המשפט המחוזי.

הלבנת הון – עבירה של הלבנת הון, כלומר: נטילת כספים שמקורם בעבירה פלילית והעברתם אל השוק החופשי באמצעות הסוואה, מוגדרת כעבירה של פשיעה חמורה. העונש על עבירה של הלבנת הון נע בסביבות 10 שנים, ובמקרים פחות חמורים, העונש נמוך יותר.

אינוס – מדובר בעבירת המין החמורה ביותר שקיימת בחוק העונשין. אונס הוא בעילה של אשה, ללא הסכמתה המודעת והחופשית. העונש על עבירת אונס, עומד על 16 שנות מאסר. יש לציין, כי בנסיבות מחמירות, כאשר האונס נעשה בצוותא על ידי מספר מבצעים או תוך שימוש באלימות קשה או שימוש בנשק חם או קר, העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. כתבי אישום בשל עבירת אונס, נדונים בפני בית המשפט המחוזי.

 

עבירות נשק – עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות. החוק מבחין בין זוגים שונים של עבירות נשק, כאשר העונש על ייצוא, ייבוא, ייצור או סחר בנשק עומד על 15 שנות מאסר. 

שוד – מדובר בלקיחת נכס או הנאה אחרת, תוך איום בשימוש באלימות או תוך שימוש באלימות. העונש על עבירת השוד עומד על 14 שנות מאסר. אם השוד נעשה תוך שימוש באלימות או בנשק חם, העונש עומד על 20 שנות מאסר.

 

התנהלות בעבירות פשיעה חמורה

בתיקי פשיעה חמורה המאשימה היא המדינה באמצעות הפרקליטות. בתיקים אלו, המדינה עותרת לרוב לעונש של מאסר ממושך בפועל. זאת, בשל חומרת העבירות.

על כן, אם נעצרתם בשל פשיעה חמורה, יש לפנות בהקדם לעורך דין  פלילי, בעל נסיון בהתמודדות עם עבירות מסוג זה, כדי שיוכל לייעץ לכם עוד לפני שתמסרו את גרסתכם הראשונית.

ייעוץ מקצועי קריטי כבר בשלבים הראשונים יכול להשפיע על גורל התיק הפלילי בהמשך.

לעורך דין יניב זוסמן נסיון עשיר בייצוג חשודים ונאשמים בהליכי המעצר השונים ולאורך כל ההליך הפלילי.

חשוב, כי ליווי מקצועי מהשלב הראשון, יכול לחרוץ גורל התיק.

 

Scroll to Top

become part of our

דילוג לתוכן